Ко-інфекція туберкульоз/ВІЛ у дітей і підлітків у Запорізькій області

Автор(и)

  • O. M. Raznatovskaya Zaporizhzhia State Medical University, Ukraine,
  • Yu. V. Mironchuk Zaporizhzhia State Medical University, Ukraine,
  • L. I. Chernyshоva “Zaporizhzhia Regional Clinical TB Dispensary”, Ukraine,
  • O. O. Pushnova “Zaporizhzhia Regional Clinical TB Dispensary”, Ukraine,
  • I. V. Popova Zaporizhzhia Regional Center on Prevention and Control of AIDS, Ukraine,

DOI:

https://doi.org/10.14739/2409-2932.2017.3.113564

Ключові слова:

ко-інфекція туберкульоз/ВІЛ, діти, підлітки

Анотація

Мета роботи – встановити особливості перебігу ко-інфекції туберкульозу/ВІЛ у дітей і підлітків у Запорізькій області.

Матеріали та методи. Здійснили аналіз історій хвороб та амбулаторних карток 24 дітей і підлітків.

Результати. Ко-інфекція туберкульоз/ВІЛ частіше діагностована в дітей віком 1–4 років (41,7 %). Переважали пацієнти з уперше діагностованим туберкульозом легень (83,3 %), без бактеріовиділення (79,2 %) та без деструктивного процесу (92,8 %). 95,8 % хворих на ко-інфекцію народжені від ВІЛ-інфікованої матері. ВІЛ-інфекцію від народження діагностовано в 45,8 %. У 58,3 % випадків діти не були щепленими вакциною БЦЖ. Контакт із хворими на туберкульоз встановлено в 66,7 %. Вірогідними результатами реакції Манту були негативний (33,3 %) та позитивний (58,4 %). У 66,7 % випадків туберкульоз діагностовано на тлі ВІЛ-інфекції дитини, тому середня тривалість ВІЛ-інфекції в пацієнтів вірогідно переважала в 5 разів. 91,7 % хворих отримували антиретровірусну терапію. 70,8 % хворих завершили лікування з залишковими змінами після перенесеного туберкульозу. 79,2 % хворих страждали на тяжкі супутні захворювання. У щеплених дітей середній вік довший у 2,7 раза, а кількість лімфоцитів CD4+ удвічі нижча. У не щеплених дітей переважала позитивна реакція Манту (92,9 %), а у щеплених – негативна (70 %). Тривалість стаціонарного лікування туберкульозу у не щеплених дітей на 1 місяць довша. Щеплені діти в 1,5 раза частіше завершували лікування з залишковими змінами після перенесеного туберкульозу.

Висновки. На ко-інфекцію туберкульоз/ВІЛ частіше страждають діти віком 1–4 роки. 95,8 % хворих на ко-інфекцію народжені від ВІЛ-інфікованої матері, а ВІЛ-інфекція від народження дітям діагностована у 45,8 % випадків. АРТ отримували 91,7 % хворих. 79,2 % хворих страждали на тяжкі супутні захворювання. З боку туберкульозу переважали: вперше діагностований процес без бактеріовиділення та без деструкцій. Контакт із хворими на туберкульоз встановлено у 66,7 %, а курси хіміопрофілактики отримували тільки у 41,7 % випадків. У 66,7 % випадків туберкульоз діагностований на тлі ВІЛ-інфекції дитини. 70,8 % хворих завершили лікування з переведенням до категорії 5.1. Стерпність до лікування у 91,7 % випадків була задовільною. Для дітей, які щеплені вакциною БЦЖ, характерними особливостями були: довший у 2,7 раза середній вік, нижча вдвічі кількість лімфоцитів CD4+, негативний результат проби Манту (70 %) та у 1,5 раза частіше завершення лікування з залишковими змінами після перенесеного туберкульозу. Для не щеплених – переважання позитивної реакції Манту (92,9 %) та довша на 1 місяць тривалість стаціонарного лікування туберкульозу.

 

Посилання

Tuberkuloz v Ukraini (Analitychno-statystychni materialy za 2016 rik). [Analysis and statistic reference book "Tuberculosis in Ukraine" (Analytical and statistical data for 2016)]. Retrieved from http://ucdc.gov.ua/pages/diseases/tuberculosis/surveillance/statistical-information. [in Ukrainian].

Ministerstvo ohorony zdorovia Ukrayiny. (2014). Unifikovanyi klinichnyi protokol pervynnoi, vtorynnoyi (spetsializovanoi) ta tretynnoi (vysokospetsializovanoi) medychnoi dopomohy. Ko-infektsiia (tuberkuloz/VIL-infektsiia/SNID). [The unified clinical protocol of primary, secondary (specialized) and tertiary (highly specialized) medical care. Coinfection (Tuberculosis/HIV infection/AIDS]. Kyiv. [in Ukrainian].

Shalmin, O. S., Raznatovska, O. M., Rastvorov, O. A., & Hritszova, N. A. (2013). TB/VIL: diahnostyka, likuvannia, profilaktyka [Tuberculosis/HIV: diagnostics, treatment, prevention]. Zaporizhzhia. [in Ukrainian].

Karter, M. (2010). CD4-limfocity, virusnaya nagruzka i drugie testy [CD4 lymphocytes, virus load and other tests]. Retrieved from www.aidsmap.com. [in Russian].

##submission.downloads##

Номер

Розділ

Експериментальна та клінічна фармакологія