Використання острівцевих пальцьових клаптів для усунення згинальних дермато-десмогенних контрактур проксимальних міжфалангових суглобів пальців кисті
DOI:
https://doi.org/10.14739/2409-2932.2016.3.77998Ключові слова:
контрактура, острівцевий клапоть, рубціАнотація
При оперативному усуненні згинальних дермато-десмогенних контрактур міжфалангових суглобів пальців кисті 2–3 ступенів після висічення стягувального рубця неминуче утворюється дефект м’яких тканин. Використання острівцевих клаптів (Littler) на центральній судинній ніжці є одним із класичних методів пластичного закриття таких дефектів.
Мета роботи – вивчити ефективність хірургічного усунення згинальних дермато-десмогенних контрактур проксимальних міжфалангових суглобів пальців кисті з використанням острівцевих пальцьових клаптів на центральній судинній або нейроваскулярній ніжці.
Матеріали та методи. У 2013–2015 рр. виконано усунення 14 дермато-десмогенних контрактур проксимальних міжфалангових суглобів (ПМФС) пальців у 13 пацієнтів. До групи увійшли пацієнти зі згинальними контрактурами 2–3 ступенів ПМФС трифалангових пальців кисті. Оперативне втручання здійснювали в середньому через 5 місяців із моменту травми (від 1,5 до 16 місяців). Забір острівцевого клаптя в усіх випадках проводився на сусідньому пальці з кровопостачанням із басейну загальної для них пальцьової артерії. У всіх випадках був використаний острівцевий клапоть на центральній ніжці, в 9 випадках у ніжку клаптя було включено власний пальцьовий нерв (Littler). Пластичне закриття донорської рани виконували вільними повношаровими аутодермотрансплантатами. Постійна фіксація кисті тильною шиною в положенні розгинання в міжфалангових суглобах пальців і помірного згинання в п’ястно-фалангових суглобах здыйснювали до 7–8 діб із моменту операції, після чого призначали ЛФК суглобів пальців кисті.
Результати. Результати оцінювали на 6 і 12 місяць із моменту операції. Всі результати розцінено як відмінні. У 5 випадках при використанні клаптя на судинній ніжці відзначалася гіпестезія клаптя, що не призвело до функціональних порушень кисті. Рецидивування контрактур у період спостереження не відзначали.
Висновки. Використання при хірургічному усуненні згинальних дермато-десмогенних контрактур проксимальних міжфалангових суглобів пальців кисті острівцевих клаптів на центральній судинній або нейроваскулярній ніжці дає змогу отримати хороші функціональні та естетичні результати.
Посилання
(1990). American Society for Surgery of the Hand. The Hand, Examination and Diagnosis. New York: Churchill Livingstone.
Fufa, D. T., Chuang, S. S., & Yang, J. Y. (2014) Postburn contractures of the hand. J. Hand Surg., 9(39), 1869–76. doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.jhsa.2014.03.018.
Goitz, R. J., Westkaemper, J. G., & Tomaine, M. M. (1997) Soft tissue defects of the digits: coverage considerations. Hand Clin, 13, 189–205.
Green, D. P. Hotchkiss, R. N., Pederson, W. C. et al. (2008) Green's Operative Hand Surgery. Philadelpbia: Churchill Livingstone, 2, 1663–68.
Rose, E. H. (1983) Local arterialized island flap coverage of difficult hand defects preserving donor digit sensibility Plast. Reconstr. Surg, 6(72), 848–58.
Rehim, Sh. A., & Chung, K. C. (2014) Local Flaps of The Hand. Hand Clin., 2(30), 137–151 doi: 10.1016/j.hcl.2013.12.004.
Teoh, L. C., Tay, S. C., Yong, F. C., Tan, S. H., & Khoo, D. B. (2003) Heterodigital arterialized flaps for large finger wounds: results and indications. Plast. Reconstr. Surg., 6(111), 1905–13. doi: 10.1097/01.PRS.0000056875.02352.A8.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).