Особливості змін інсуліноподібного фактора росту-1 у хворих на хіміорезистентний туберкульоз легень, які перебувають на паліативному лікуванні
DOI:
https://doi.org/10.14739/2409-2932.2019.1.159134Ключові слова:
хіміорезистентний туберкульоз легень, паліативне лікування, інсуліноподібний фактор росту-1Анотація
Однією з причин смерті хворих на туберкульоз легень є кахексія. У фаховій наявній літературі відсутні дані щодо вивчення змін показника інсуліноподібного фактора росту-1 (ІФР-1) у хворих на хіміорезистентний туберкульоз легень (ХРТБ) із дефіцитом маси тіла.
Мета роботи – визначити рівень ІФР-1 у сироватці крові у хворих на ХРТБ легень, які перебувають на паліативному лікуванні, та встановити особливості його змін залежно від індексу маси тіла (ІМТ).
Матеріали та методи. Основна група спостереження – 52 особи, які хворі на ХРТБ легень та перебували на паліативному лікуванні (середній вік – 39,4 ± 1,8 року). Група порівняння – 29 пацієнтів, які отримували антимікобактеріальну терапію за категорією 4 відповідно до профілю медикаментозної резистентності (середній вік – 41,3 ± 1,8 року). Статистично значущою вважали різницю при значенні р < 0,05. Рівень ІФР-1 у сироватці крові (нг/мл) визначили методом твердофазного імуноферментного аналізу на приладі імуноферментний рідер Sirio S, застосовуючи набір «Human IGF-1 ELISA» (Germany).
Результати. У хворих основної групи рівень ІФР-1 у сироватці крові становив 5,09 (4,08; 7,81) нг/мл, що нижче у 1,4 раза (р < 0,01), ніж у групі порівняння. У паліативних хворих на ХРТБ з ІМТ ≤18,1 кг/м2 рівень ІФР-1 у сироватці крові становив 4,04 (2,38; 4,51) нг/мл, що вірогідно нижче в 1,9 раза (р < 0,05), ніж у паліативних хворих з ІМТ >18,1 кг/м2 та у 1,7 раза, ніж у групі порівняння. Встановили, що в паліативних хворих на ХРТБ зниження рівня ІФР-1 у сироватці крові вірогідно прямо залежало від зниження ІМТ: в основній групі 1 (r = 0,91; р = 0,001) і в основній групі 2 (r = 0,97; р = 0,001).
Висновки. У хворих на ХРТБ легень, які перебували на паліативному лікуванні, визначається вірогідне зниження 1,4 раза рівня ІФР-1 у сироватці крові порівняно з хворими на ХРТБ легень, які отримували антимікобактеріальне лікування. При цьому в паліативних хворих на ХРТБ легень з індексом маси тіла ≤18,1 кг/м2 рівень ІФР-1 у сироватці крові вірогідно нижчий в 1,9 раза порівняно з хворими з індексом маси тіла >18,1 кг/м2. У паліативних хворих на ХРТБ зниження рівня ІФР-1 у сироватці крові вірогідно прямо залежить від зниження індексу маси тіла. Показник ІФР-1 у сироватці крові можна використовувати як ранній маркер наростання та прогресування кахексії.
Посилання
Kravchun, P. G., Lapshina, L. A., Zolotajkina, V. I. Borzova E. Yu. (2015). Poterja massy tela i kakheksiya [Loss of body weight and cachexia]. Novosti mediciny i farmacii, 6(535), 22–27 [in Russian].
Raznatovskaya, E. N. (2013). Analiz prichin smerti bol'nykh khimiorezistentnym tuberkulezom legkih [Analysis of causes of death in patients with resistant pulmonary tuberculosis]. Klinicheskaya infektologiya i parazitologiya, 2(05), 29–39. [in Russian].
Harmatina, O. Yu. (2015). Insulinopodobnyj faktor rosta-1: nejrofiziologicheskie aspekty [Insulin like growth factor-1: neurophysiological aspects]. Medychna hidrologiia ta reabilitatsiia, 13(1–3), 67–71. [in Russian].
Gennadinik, A. G. Nellaeva, A. A. (2010). Rol' insulinopodobnogo faktora rosta-1 v metabolizme, regulyacii i kletochnogo obnovleniya v processakh stareniya [The role of insulin-like growth factor-1 in metabolism, regulation and cellular renewal in the aging process]. Ozhirenie i metabolizm, 2, 10–15. [in Russian].
Ukraina. MOZ. (2014). Unifikovanyi klinichnyi protokol pervynnoi, vtorynnoi (spetsializovanoi) ta tretynnoi (vysokospetsializovanoi) medychnoi dopomohy doroslym. Tuberkuloz: nakaz MOZ Ukrainy vid 31.12.2014 r. №620 [Unified clinical protocols of primary, secondary (specialized) and tertiary (highly specialized) medical care for adults «Tuberculosis». Order of the Ministry of Health of Ukraine from September 04, 2014 №620]. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).